• Nový postup
 • Triko, které zachrání život

  Triko, které
  zachrání život

  „Jde vždy o vteřiny! Díky triku RescueMe
  jsme blíže k záchraně vašeho života.“

  Jiří Brožek
  náčelník Horské služby ČR

 • Triko, které zachrání život2

  Triko, které
  zachrání život

  „Podpora projektu Rescue Me
  je podporou šance na život.“

  MUDr. David Kostka, MBA.
  Generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Proč není na triku krevní skupina?
Údaj o krevní skupině je pro profesionální záchranáře a zdravotníky zcela zbytečný. I kdyby jste měli někde stokrát napsánu svojí krevní skupinu, nikdy se tímto údajem profesionálové řídit nebudou. Důvod je jednoznačný - krví s jinou krevní skupinou mohu zabít. Praxe je tedy taková, ža každý, kdo krev potřebuje, dostane „nulku“ a po následném rozboru krev své skupiny. Tato praxe je běžně zavedená i v extrémních podmínkách jako je armáda.

Má pro mne triko „RM“ význam v případě že nedělám žádné adrenalinové sporty ani jinak aktivně nesportuji?
Ano má! Nikdy nevíte, kdy se vám i v „běžném životě“ může přihodit nějaká nehoda. Srazí vás auto na kole při banální projížďce, budete mít nehodu na motocyklu,  můžete mít náhlou srdeční příhodu při procházce v parku, vaše dítko jede na tábor a píchne ho vosa, na jejíž bodnutí je alergické atd. Při konzultacích se záchranáři jsme probírali desítky různých situací se kterými se v praxi setkávají. Triko „RM“ je užitečné opravdu všude.

Mám jistotu, že budou v případě mé nehody nebo úrazu záchranáři vědět, že mám triko s údaji, které jim usnadní mou identifikaci a urychlí mou případnou záchranu?
Ano budou ! ZZS znají tento systém a podle nezaměnitelného loga „RM“ umístěného na triku ihned vědí, že tyto údaje na sobě máte. Používáte-li více vrstev oblečení, je ve vašem zájmu si tuto výstroj označit logem „RM“, které si můžete neomezeně k triku dokoupit v různých variantách (přívěšek na zip, samolepka - vhodná zejména na přilbu, kolo, lyže, snowboard, nášivka atd).

Mohu si trika přiobjednávat, je omezený jejich počet?
Ano, můžete si je přiobjednat v neomezeném množství.

Pokud se mi změní některý z důležitých osobních údajů – například se dostaví vážné onemocnění, jak mám postupovat?
Pomocí vašeho registračního kódu (je na každém vašem triku) a PINu si sám změníte nebo doplníte vaše osobní údaje v systému „RM“. Údaje na triku si změníte pomocí opravné sady, kterou si zakoupíte v kategorii doplňky. Neplatné údaje překryjete a vepíšete nové aktuální. Nezapomeňte, je ve vašem vlastním zájmu mít vždy aktuální údaje na triku „RM“. O jejich aktualizaci se musíte stejně tak jako o vaše zdraví starat především vy!

Pokud budu vlastníkem několika trik „RM“, omylem si obléknu triko starší s již neaktuálními údaji a stane se mi nehoda. Přivolaný záchranář se tak dozví neaktuální informace, je i pro tento případ nějaké řešení?
Ano je! Toto řešení navrhly samy ZZS ČR. Na každém triku je natištěno u vašich osobních údajů i přesné datum, kdy bylo triko objednáno. Pokud záchranář objeví datum, které se mu bude zdát již příliš staré, má možnost téměř okamžitě vše ověřit v databázi systému „RM“, kam má přes přístupový kód možnost nahlédnout.

Pokud se rozhodnu staré triko zlikvidovat – vyhodit ho například do kontejneru, nemůže dojít k jeho zneužití?
Aby se případnému zneužití předešlo, je na každém triku, jakož i na přiložených instrukcích napsáno varování, že je nutno před likvidací potisk s osobními údaji z trika vystřihnout a nejlépe jej dále znehodnotit několikerým přestřihnutím.

partneři projektu:

Odebírat newsletter